неділю, 10 квітня 2016 р.

8 елементів, які змінили сучасне життя

Якщо ви не любитель хімічних наук, є всі шанси, що вам не знайомі ці вісім елементів (або хоча б деякі з них). Тим не менше, ці речовини лежать в основі сучасного життя. Зараз дізнаємося, без яких складових таблиці Менделєєва ми б вами ніяк не обійшлися.

Аргон

8_elements_3_resized
Якщо ви живете
в недавно відремонтованому будинку, велика ймовірність того, що зовсім недалеко від вас є певний обсяг аргону. Завдяки низькій теплопровідності цей газ (порядковий номер 18) часто використовується між подвійними скляними панелями в енергозберігаючих вікнах.
Аргон — це благородний газ, якого в атмосфері Землі більше, ніж навіть карбон(IV) оксиду. Крім використання в побуті (лампи розжарювання наповнюють саме аргоном, так як він запобігає перегоранню нитки розжарення), цей газ має безліч застосувань у промисловості від дугового зварювання до лазерної хірургії.
Хоча він, загалом, безпечний, чистий аргон важче повітря і може викликати летальний результат в тих місцях і випадках, коли він заміщає кисень. Цей газ використовується у птахівництві для удушення домашніх птахів, але після накопичення в закритому просторі через нього можуть задихнутися і люди.
Європій
Зверніть увагу на банкноти євро. Вони містять крихітні обсяги європія — твердого металу сріблястого кольору, що забезпечує в даному випадку захист від підробок.
У світі є кілька місць, де видобувають руду з вмістом європія, і поклади цього рідкісного елемента (порядковий номер 63) швидко вичерпуються. Люди не дбали про це до винаходу телебачення. Так, першим програмам на кольоровому телебаченні дуже не вистачало насиченості — синій був бляклим, жовтий здавався знебарвленим, а білі предмети виглядали бруднувато-сірими. У чому причина? Вчені не могли знайти спосіб відтворення насиченого і багатого червоного кольору, а тому тони інших фарб пом’якшували для підтримки рівноваги. Коли виявилося, що європій здатний передавати насичений червоний колір на екрані телевізорів (а пізніше і комп’ютерів), почалися пошуки запасів цього елемента. На сьогоднішній день шахти Китаю, Росії і невеликий рудник в Каліфорнії, США, забезпечують світові потреби  європію.

Скандій

8_elements_4_450
Скандій (порядковий номер 21), вперше виявлений в 1879 році, названий хіміком Ларсом Фредріком Нільсоном на честь Скандинавії. Хоча він досить поширений в земній корі, цьому сріблястому металу не знаходили застосування майже 100 років з моменту відкриття.
Але в 1970 -х роках металурги виявили, що сплави алюмінію і скандію вкрай міцні і легкі, завдяки чому вони зайняли міцні позиції в аерокосмічній промисловості. Незабаром після цього виробники спортивного обладнання почали використовувати ці сплави в самому різному інвентарі від бейсбольних біт до ключок і ракеток.

Берилій

8_elements_5_450
У науково -фантастичної повісті Айзека Азімова «Пастка для простаків» вчені намагаються зрозуміти, чому всі колоністи планети під назвою Джуніор гинуть незабаром після приземлення на її поверхню. Зрештою, один бунтівник розібрався, що повільну смерть колоністів від захворювання під назвою «бериліоз» викликав високий рівень вмісту берилію в ґрунті планети.
Проте небезпека, яку несе берилій, цілком реальна: цей елемент (порядковий номер 4) визнаний Міжнародним агентством з ракових досліджень як сильний канцероген. А от в іншій формі берилій вкрай необхідний і навіть безцінний. У поєднанні з незначними обсягами хрому цей елемент набуває гарний зелений відтінок, перетворюючись на дорогоцінний камінь смарагд.
Антимоній
8_elements_6_450
У наш час цей важкий метал (порядковий номер 51) використовується як інґредієнт в косметиці, і людство знайоме з ним ще з часів Давнього Єгипту.
Крім того, антимоній використовується як вогнезахисний матеріал в дитячому одязі, автомобілях, іграшках і літаках. І якщо вам подобається приглушений сріблястий блиск олов’яних кухлів та іншого посуду, то слід завдячувати саме цьому металу, так як у більшості таких сплавів, крім чистого олова, присутній мідь і антимоній.

Галій

8_elements_7_450
Не багато на Землі елементів, що володіють такими дивними властивостями, як галій. Цей відносно м’який і блискучий метал широко використовується для виробництва напівпровідників і електроніки, а також у фармацевтичній промисловості.
А от у минулі роки галій (порядковий номер 31) був ключовим компонентом у дешевих фокусах вуличних магів, так як він тане при температурі трохи вище кімнатної. Так, ложки з галію виглядають звичайними, але при зануренні в чашку гарячого чаю вони моментально розчиняються. Навіть якщо довго потримати ложку з галію в долоні, можна в результаті отримати безформну металеву масу.

Телурій

8_elements_8_450
Телурій — це сріблястий метал, вперше виявлений в Трансільванії. Він часто використовується для виробництва сонячних панелей, чіпів комп’ютерної пам’яті та відновлюваних оптичних дисків. Його назва походить від латинського слова «tellus», що означає «земля».
Телурій (порядковий номер 52) більшістю фахівців вважається помірно токсичних елементом, хоча навряд чи можна знайти серйозно постраждалих від його впливу. Як дізнатися, що людина піддавався впливу великих обсягів телуру? Коли організм переробляє цю речовину, дихання людини набуває різкий часниковий запах. Це дуже підходить для елемента, вперше виявленого на легендарній батьківщині графа Дракули.

Діспрозій

8_elements_9_450

     На чолі списку рідкісних і найцінніших елементів знаходиться діспрозій (порядковий номер 66). Його назва заснована на грецькому слові «dysprositos», що означає «складно знайти», і це дуже вдала характеристика. М’яка металева субстанція вкрай затребувана у виробництві електричних двигунів, особливо для вітряних турбін і електромобілів, і тому діспрозій заслужив місце в списку найважливіших матеріалів для екологічно чистої економіки

Немає коментарів:

Дописати коментар